Mikrovarixy trápí každou druhou ženu

Víte, že metličkové křečové žíly, tzv. metličky, trápí každou druhou ženu? Příčin je hned několik. Hlavním důvodem jsou hormonální změny v ženském organismu, především užívání hormonální antikoncepce, nebo těhotenství. Vznik metliček lze často pozorovat už u mladých dívek, protože ty začínají stále dříve pravidelně užívat hormonální antikoncepci. Dalším rizikovým obdobím je těhotenství, zejména druhé a ta následující. Mikrovarixy - jak se metličkové křečové žíly nazývají - se mohou objevit také v  klimakteriu. Překvapit nás mohou ale také kdykoliv v průběhu života. Může za to:

  • nezdravá životospráva

  • obezita

  • málo pohybu

  • dlouhé stání, nebo naopak časté sezení

  • nošení vysokých podpadků.

.nohy bez mikrovarixu

Jak se metliček zbavit?

Přitom metličky nejsou jen kosmetickým problémem. Mohou poukázat i na to, že žilní stěny ztrácejí svou elasticitu, což může vést k tvorbě větších křečových žil. Jednou z metod, jak se mikrovarixů zbavit, je tzv. metoda skleroterapie. Její princip spočívá v tom, že se do křečové žíly aplikuje speciální roztok, po němž následuje proces její přestavby ve vazivo. Součástí skleroterapie je komprese ošetřené končetiny speciální punčochou.

Další metodou odstranění metliček je ošetření pomocí laserových paprsků, které se dokáží dostat až do kůže, kde následně odbourají hemoglobin a tím natrvalo naruší celou cévu, která se tak uzavře.

Podpůrnými prostředky mohou být také různé chladivé gely a spreje, které zmírňují pocit unavených a těžkých nohou.