Měli byste se zajímat o didaktické hry pro děti?

didaktické hry pro děti

Možná ne pod tímto názvem, ale věříme že takové hry už dávno znáte a používáte. Aktivity které pomáhají dětem vytvořit si spojení mezi teorií a praxí skrze zábavnou hru jsou ideálním způsobem utvrzení si informací. Pojďme se podívat jaké didaktické hry pro dětí existují, čemu pomáhají a kde je můžete sehnat.

Definice didaktické hry

Za didaktické pomůcky se považuje cokoliv, co přidává dítěti nový pohled na věc, pomáhá chápat situaci z jiných úhlů nebo spojit si problematiku s využíváním smyslů, či provozováním aktivit.
Jsou jimi i běžné učebnice, běžné školící pomůcky ale také pexesa s učící tematikou, nebo kartičky s písmenky.

Pomoc s učením režimu

Občas mají děti problém pamatovat si pořadí denních aktivit. S tímto mohou mít problém i dospělí akorát my už můžeme jednoduše plánovat na svých telefonech, nebo v diářích. Naučit dítě běžných denním aktivitám můžeme následovně:
Pomocí piktografických kartiček, zobrazujících denní aktivity. Jak lépe si spojit aktivity než s roztomilými obrázky? Na magnetickou podložku můžete s dítětem den předem vytvořit denní plán, aby se mohli připravit. Po udělání aktivity mohou kartičku z pořadí sundat, aby se mohli
soustředit na další věc.

Učit se písmenka, zvířátka, barvy a další

Pexeso je skvělý způsob jak se učit spousta věcí. Spojení soutěživosti, paměti vizuální a radostí z objevení párů podpoří nadšení učit se novým věcem a opakovat hru znova.
A co takhle puzzle? Velké kulaté puzzle, ze kterých si děti mohou složit celý svět a učit se kde jaké země na planetě jsou.

Spojení kreativity a učení

Jedna z oblíbených a uklidňujících aktivit pro dětí, ale i dospělé jsou omalovánky. Například omalovánky Život v lese spojují omalovánky a krátké texty o věcech, které zrovna vybarvujete. Zvířátka a rostliny, které v přírodě najdete a zároveň jim můžou děti dát jakoukoliv barvu podpoří jejich individualitu a kreativitu.
Pro mladší jedince můžete pořídit omalovánky s tematikou písmenek. Například u písmene H budou děti vybarvovat houby, hrášek, hada a hrochy.