Elektronický obojek - pomocník při výcviku?

Velký boom okolo elektronických obojků stále zanechává rozčeřené vlny a diskuze, zda jsou pro psy vhodné či nikoli. Elektronické obojky mají spoustu kladů, o kterých se moc nemluví. Mnoho z těchto výhod jsou i vhodnější alternativou trestu pro naše mazlíčky.

chihuahua-and-shock-collar-PR9B72M-min.JPG


Co to elektronický obojek je?

Elektronický obojek je zařízení, které se využívá k výcviků psů. I proto se přezdívá také jako výcvikový obojek. Druhů, které lze pořídit, je hned několik. Záleží na intenzitě výboje, který z obojku vychází. Dosah obojku je obvykle od 200 do 1500 metrů. Významnými kritérii při výběru jsou terén, na kterém spolu nejčastěji budete a velikost mazlíčka. Obojky nabízí dokonce 3 funkce, které dopomohou lepšímu výcviku:

  • zvukový signál
  • vibrace
  • elektrostatický impuls

Zvukový signál je první výstraha, která by měla předcházet elektrickému impulzu. Mělo by to být pro pejska upozornění. Pokud nereaguje na zvukový signál, tak přichází poslední upozornění – vibrace. Intenzitu vibrace lze zpravidla nastavit do několika úrovní. Posledním krokem, když pejsek neuposlechne, je elektronický impulz. Impulz se používá teprve v případě, že předchozí dvě upozornění nepomohla.

Proč nad elektronickým obojkem přemýšlet?

Výcvikový obojek přináší spoustu výhod pro chovatele psů. První a určitě velmi důležitou výhodou je, že pes nemusí mít strach přijít, protože nebude mít strach z potrestání, které by ho mohlo čekat. Pes tedy nebude příliš frustrovaný. Když pes uteče nebo naopak hrozí nebezpečí pro okolí, je možná okamžitá reakce. Máte tedy okamžitou komunikaci se psem.

Neublíží náboj psovi?

Obojek rozhodně nemá za cíl ubližovat pejskovi. Jeho účelem je, aby mazlíčka pouze potrestali. U výcvikových obojků je důležité používat je s rozumem. Stejně jako když páníček, který svého psa trestá bez obojku, musí být opatrný, tak i uživatelé výcvikových obojků. Je důležité si nastavit i správnou míru intenzity výboje dle velikosti psa. Jinak náboj pocítí malý ratlík a jinak velký salašnický pes. Výboj se přirovnává k elektronickému ohradníku nebo píchnutí špendlíkem.